Projekt č.4 - sukně do áčka s kontrastním lemem

Recenze, fotky, střihy, návody, popisy a zkušenosti s výbavou a stroji všech značek

Projekt č.4 - sukně do áčka s kontrastním lemem

Příspěvekod Definitiv » ned 15. dub 2012 20:12:47

Chtěla jsem psát něco vtipného o pěkném počasí a těšení se na jaro. Pohled z okna mě však uvrhá do deprese a vtipná asi moc nebudu. Tak zkuste tenhle projekt brát jako zoufalé volání jara. Vyberte co nejveselejší a nejjarnější barvy a vrhněte se do šití. Vsadím se, že když se nás spojí hodně, tak se toho jara dovoláme.
Tentokrát jsme vybraly klasiku, áčkovou sukni, která se šije téměř sama. Můžete jí ušít, z čeho je libo, dle materiálu bude výsledek vypadat různorodě. Ty, co mají problémy se zvětšujícím se objemem břich, můžou místo pevného pasu použít náplet. Tak to udělám i já, neb už mě neba, že mi všechno sedí jen dva týdny.
Obrázek

Co je na této sukni zvláštního? Zaprvé je rychlá a zadruhé, a to je důležité) se vyhnete založení spodního lemu sukně. Založit totiž spodní lem sukně tak, aby hezky splýval, nikde netrčel a ještě ideálně nikde nebyl vidět šev, to je pěkná práce. A tahle sukýnka použitím kontrastního lemu založení sukně krásně obejde, vám ušetří práci a ještě nadělá parádu.
A návod na sukýnku najdete zde. Pokud bude potřeba pomoci s překladem neváhejte a ptejte se.

Krásné šití
MATYLDA 10/2009, ALŽBĚTA 07/2012
http://www.postaramese.cz
Definitiv
Administrátor

Re: Projekt č.4 - sukně do áčka s kontrastním lemem

Příspěvekod ivca79 » pon 16. dub 2012 11:41:05

Jako že ten spodní lem je olemovaný kontrastním pruhem dvojtě? To tam není nafocené :shy:
ivca79

Příspěvekod LaShana » pon 16. dub 2012 11:48:14

ivčo řekla bych že ten lem je něco jako široký šikmý proužek, to zvládneš.... ;)
LaShana

Příspěvekod Definitiv » pon 16. dub 2012 11:51:20

Bať, buď jako šikmý proužek by to šlo. Ale podle mě je to připajclé najednou, jako když se šije lem u krku trička ;)
Definitiv
Administrátor

Příspěvekod ivca79 » pon 16. dub 2012 13:37:30

LaShana píše:ivčo řekla bych že ten lem je něco jako široký šikmý proužek, to zvládneš.... ;)

ušít jo, jazykem nevládnu :rofl:
ivca79

Příspěvekod LaShana » pon 16. dub 2012 13:53:36

ivca79 píše:
LaShana píše:ivčo řekla bych že ten lem je něco jako široký šikmý proužek, to zvládneš.... ;)

ušít jo, jazykem nevládnu :rofl:

tak tomu říkej dutý lem :D
LaShana

Příspěvekod Stassy » pon 16. dub 2012 19:43:01

A mě by zajímalo, jak u sukně upravit střih, když ji chci do nápletu. Tak jako pochybuju, že to můžu střihnout úplně stejně, jako když je tam zip..
Stassy

Příspěvekod Definitiv » pon 16. dub 2012 20:07:44

A přihazuji lehký překlad pro neangličtináře:

Spotřeba cca 1,2 m hlavní látky
0,5 m látky na pas a spodní lem
22 cm zip, případně kratří sip a knoflík.
Zip doporučuji skrytý

Výroba střihu:
Změřte obvod pasu a vydělte čtyřmi - tak dlouhá bude horní část střihu, kterou kreslíme do mírného obloučku (dá se eventuelně vykroužit i kružnice, oblouček je ovšem lepší).
Změřte se od bodu usazení sukně (záměrně nepoužívám slovo pas, každá nosíme sukni jinde) po zvolenou délku sukně. Áčkové sukně vypadají nejlépe v délce lehce nad kolena. Od výsledku odečtěte 7 cm. Sukně nebude kratší, délku nám dožene lem.
Vyneste si délku na střih, k okraji. Pak pokračujte po křivce pasu a vynášejte jednotlivé body, nakonec spojte dole do dalšího oblouku (tedy spodního lemu sukně).
Toto je čtvrtina vaší sukně, proto střih pokládáme na látku přehnutou napůl. Střih leží svým krajem (svým středním krajem, tedy tam, kde kraj tvoří okraj papíru, novin, co jsme nestříhaly) na přehybu látky. Stříháme dvakrát a vyjdou nám tak dva stejné díly, na každý se střihová předloha vejde dvakrát, zrcadlově, že.
Pokud máte látku vzorovanou, či pružnou, dbejte směru vlákna či vzoru.

Změříme délku spodního okraje sukně (fajne je křivítko, nemáme-li vystačíme s krejčovským metrem). Přičteme 3 cm. Budeme stříhat z druhé látky pruh široký 15 cm a dlouhý jako spodní okraj sukně + 3 cm.
Na pas stříháme pruh široký 8 cm a dlouhý jako obvod našeho pasu (místa usazení sukně) + 4 cm. (pokud budete dělat knoflík, raději si přičtěte další 3 cm)

Nastříháno máme, jdeme do šití:
Sešijeme přední a zadní díl v místě jednoho švu. - máme pás sukně, skoro jako na zavinovačku.
Přehneme podélně pruh látky určený na pas a přišijeme k hornímu lemu sukně. Jak? Nejprve pruh začistíme na jeho kratších koncích. pruh přehneme lícem k sobě, krátkou stranu (zatím jen jednu) zašijeme. Protočíme a poměříme s délkou horního kraje sukně. Kdo šije z knoflíkem, bude nechávat cca 4 cm přesah pruhu přes sebe, kdo šije bez knoflíku, snaží se trefit tak, aby se pruh (s později vsazeným zipem) hezky sešel. Označíme si tedy potřebnou délku, zase přeložíme jako poprvé a ve vyznačeném místě přišijeme i druhou kratší stranu. Otočíme lícem ven, švy jsou tak vevnitř a my máme hada se začištěnými konci a rozpáraného od jednoho konce k druhému.
Pokračujeme.
Zmíněný had je rubovou stranou k sobě, líc je tedy vidět. Sukni si rozložíme na stůl, taktéž lícem navrch, horní lem směřuje vzhůru, od nás. Přeložený pruh položíme na sukni, líc na líc, ustřižené konce spolu lícují směrem nahoru. Přehyb pasového pruhu a materiál sukně jdou směrem dolů, k nám. Špendlíme - šijeme.
Všívání zipu: podle toho, jaký jsme si vybraly zip všíváme buď k hornímu okraji, nebo pod. Návod na zipy tady, nahoře na liště volíme "sewing techniques", pak hned první položka "zippers" využívat budeme buď "invisible zipper" (je třeba koupit spešl zip) nebo "centered zipper". Případně hledáme na youtube How to sew a zipper.
Po vsazení zipu sešijeme celý boční šev sukně a případně došijeme knoflík.

Spodní pruh přeložíme lícovou stanou k sobě, ale nikoliv podélně, nýbrž v polovině délky. Konec sešijeme a vznikl nám tak jakýsi kruh. Ten přeložíme tak, aby lícové strany koukat ven a dal se nasadit na spodní lem sukně. přišijeme stejně, jako jsme vsazovali horní lem. Tentokrát nezačištěný konec (spodek) sukně i pásu míří k nám a zbytek sukně a přehyb pásu míří směrem od nás. Sukně je dole, pás je nad ní. přišijeme, pás ohneme dolů a voilá.

Osobně bych spodní lem všívala jinak. Před sešitím posledního bočního švu (toho se zipem), bych našila nejen horní, ale i spodní lem a vyhla bych se tak nasazování pruhu látky na sukni a hrůze, že mi někde bude přebývat, nebo naopak chybět látka. Až bych měla sukni jako na začátku (alá dlouhý pruh zavinky) s horním i dolním okrajem, vsadila bych zip a sešila poslední boční šev.

Uff, doufám, že jsem překládala alespoň trochu správně a maličko srozumitelně. Jinak se ptejte a opravujte, doplním podle postřehů.
Definitiv
Administrátor

Příspěvekod Definitiv » pon 16. dub 2012 20:15:38

Stassy - jo, to mě taky :D Tipuju, že weverka by věděla :whistle: jsem jí tu viděla brousit, ale nějak nepřispívá, asi má moc práce :D
Napadlo mě, udělat jí jakoby se sedlem. Nebo se prostě nahoře bude muset trochu navolnit, aby to člověk přetáhl přes zadek, no. Což u mě znamená navolnit trochu dost :D
Nebo jí oblíkat přes hlavu? :lol:
Definitiv
Administrátor

Příspěvekod LaShana » úte 17. dub 2012 8:03:11

Deff tak mě je to tedy putna jestli přes hlavu či přes zadek, obojí musí být volné... :xlol: holt vnady.... :shy:
LaShana

Příspěvekod Weverka » úte 17. dub 2012 12:48:56

Definitiv píše:Stassy - jo, to mě taky :D Tipuju, že weverka by věděla :whistle: jsem jí tu viděla brousit, ale nějak nepřispívá, asi má moc práce :D
Napadlo mě, udělat jí jakoby se sedlem. Nebo se prostě nahoře bude muset trochu navolnit, aby to člověk přetáhl přes zadek, no. Což u mě znamená navolnit trochu dost :D
Nebo jí oblíkat přes hlavu? :lol:

Haha, tak přesně ta stejná myšlenka se mi prohnala hlavou taky.. a jediný, co mě napadlo, je, že se bude muset nahoře ta sukně rozšířit.. a možná snížit pas a místo toho tam to sedlo šoupnout. Ale moc dlouho jsem se tím nezaobírala, takže.. jestli si to někdo troufnete zrealizovat, jsem moooc zvědavá.
Šít teď nějak nestíhám, ale počítám, že za měsíc se to u mě už trošku zvolní.. a třeba se do ní taky pustím, tahle sukýnka se mi docela líbí :D
Weverka

Příspěvekod bordino » úte 17. dub 2012 13:00:30

ještě že nejsem sukňový typ :D
bordino

Příspěvekod layf » pon 18. bře 2013 21:19:24

Ahoj holky švadlenky...

jsem začínající švadlenka a sukně je opravdu jednoduchá :) Aaaaale, na čem jsem se zadrhla je spodní lem sukně - poradíte prosím skoro absolutnímu laikovi, jak ho ušít? Měla jsem v plánu přišít tam širokou stuhu, ale ta se samozřejmě kroutí, na což jsem vůbec nemyslela...a teď prostě nevím, co s tím... :) Děkuju za rady!
layf

Příspěvekod lookrecia » pon 18. bře 2013 21:43:34

layf, obšij to šikmym proužkem
www.lookrecia.cz - kabelky pro velké i malé holky
lookrecia

Příspěvekod Definitiv » úte 19. bře 2013 7:39:45

Jak říká Lookre - šikmý proužek by šel, je to trochu drbárna, jak je titěrnej, ale jde to.
Druhá varianta je stejná, jako píšou v návodu, tj pruh stejně dlouhý jako spodní okraj sukně (mě vychází asi na 220 cm), široký 15 cm, přehneš ho napůl, rubem k sobě, takže má dvě hezký lícový strany. Tou nezačištěnou stranou, tou, kde je otevřený ho položíš na lem sukně, líc k líci, takže máš vlastně tři vrstvy: jedna část pruhu, durhá část pruhu a pod tím sukně). Přišiješ to rovným stehem ve vzdálenosti cca cm od kraje, zbávající fous začistíš entlem a otočíš dolů a budeš mít krásnej lem na suknu, šev shovanž vevnitř.

No a poslední možnost je podsádka, kdy ustřihneš zase dlouhý pruh jako spodní lem sukně, ale tentokrát ho uděláš užží, třeba jen 4 cm. Pak položíš líc k líci a sešiješ ve vzdálenosti 1 cm, otočíš do rubu a sukně tak bude vlastně bez lemu, bude končit stejně jako předtím, ale zevnitř bude našitý úhledný proužek stejné barvy jako sukně. Podsádku je pak třeba přichytit v ruce.

Kdyby něco, řekni si, dodám fotky ;)
Definitiv
Administrátor

Příspěvekod layf » úte 19. bře 2013 11:16:10

Ahoj holky,

moc děkuju za rady! :) Šikmý proužek jsem nikdy nešila, ale na netu jsem si našla návod a asi by se to dalo...

Definitiv - tvůj postup č. 3 jsem právě zamýšlela udělat takhle s tou stuhou - je široká 4 cm...ale když jsem si to začala špendlit, tak se mi ta stuha kroutila - krabatila, protože je to do obloučku...tak jsem trošku bezradná...

Sukni mám celou černou a chtěla jsem udělat lem právě fialovou stuhou, která by sukni krásně zvýraznila :)
layf

Příspěvekod lookrecia » úte 19. bře 2013 13:52:15

layf, ten proužek ti v tom pomůže.. přizpůsobí se právě tomu obloučku.. jinak zapravování okrajů sukní do oblouku je prostě pruda...
lookrecia

Příspěvekod Definitiv » úte 19. bře 2013 14:13:00

Lay - no ano, tam je potřeba tan pruh stříhat ve tvaru té sukně, podle střihu, to jsem zapomněla zůdraznit :shy:
Jen s tím šikmým proužkem - pokud už máš sukni hotovou, tak jí pravděpodobně budeš mít možná krátkou. Ten lem totiž dělal 7 cm, co se odečítaly od dýlky sukně. já zatím lem nemám přišitej a mám jí, no, jak do neslušnýho filmu :D
Definitiv
Administrátor

Příspěvekod layf » úte 19. bře 2013 23:17:30

Holky, díky moc za rady! :)

Já jsem to udělala selským (ne)rozumem a tu stuhu jsem tam prostě našila (narvala :hihi: Dají se sem vkládat fotky? Pro představu bych vám jednu poslala :)

Ještě bych se vás chtěla zeptat - mám stařičký stroj půjčený od mamky a ráda bych si pořídila svůj, ale vůbec nevím, jak se v tom vyznat...šít si chci pro sebe, nic náročného...neměly byste nějaký tip?

A pak taky...nemáte tipy na ozkoušené kvalitní látky? Myslím, kde koupit... :) Bydlím v Praze, nebráním se ani objednávkám z netu...

A taky - neplánujete nějaký další šicí projekt? Je to moc fajn! :good:
layf

Příspěvekod lookrecia » úte 19. bře 2013 23:22:03

layf, v Praze je obchodů s látkama habakuk ;) Co třeba Flex-Tex? Je u Holešovický tržnice. Tady Def má taky nějaký látky v nabídce. Ještě můžeš kouknout na www.latkyprovas.cz - je tam i možnost osobního odběru... stejně tak nabízí myslím i Veselá Jehlička
No a stroj... kolik chceš investovat? Ne moc drahé, ale kvalitní jsou stroje zn. Brother
lookrecia

Další

Zpět na Šití aneb cesta uchem jehly

• Příbuzná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek